Skąd się bierze zaćma i jak ją leczyć?

Skąd się bierze zaćma i jak ją leczyć?

Zaćma jest bardzo powszechną chorobą w dziedzinie okulistyki. Dotyka najczęściej osoby starsze i często jest przyczyną ślepoty, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie nie ma dostępu do leczenia okulistycznego. Najprostsza definicja zaćmy mówi, że jest to zmętnienie soczewki. Jakie ma zaćma przyczyny?

Zaćma przyczyny

Ogólnie mówiąc najczęstszą przyczyną zmętnienia soczewki, czyli zaćmy jest starzenie się organizmu i towarzyszące temu różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne. Do innych przyczyn tego schorzenia należy między innymi: uraz oka, stan zapalny błony naczyniowej oka, stosowanie niektórych leków, do leków takich należą przede wszystkim kortykosteroidy. Zaćmie często towarzyszy także krótkowzroczność oraz cukrzyca. Jakie zaćma przyczyny może mieć? Na stronie: http://alfamedycyna.pl/zacma-przyczyny-objawy-leczenie/ znajdziemy dużo informacji na ten temat.

Jakie są najczęstsze objawy zaćmy?

Podstawowym objawem zaćmy jest pogarszanie się ostrości wzroku. Może dojść nawet do całkowitej utraty widzenia, czyli ślepoty. Mimo ślepoty poczucie światła jest do końca zachowane. Gdy pojawia się zanik poczucia światła, może świadczyć to o uszkodzeniu nerwu wzrokowego lub siatkówki. W przypadku zaćmy podtorebkowej tylnej, upośledzenie widzenia jest większe przy jasnym oświetleniu i przy patrzeniu z bliska, na przykład przy czytaniu, niż przy patrzeniu w dal. Z kolei zaćma jądrowa powoduje złe widzenie w jasnym oświetleniu, wzrok pogarsza się wówczas po wyjściu na zewnątrz w słoneczny dzień. Zaćma jądrowa wiążę się jednak z dość dobrym widzeniem z bliska. W przypadku występowania kolejnego rodzaju zaćmy: zaćmy korowej zmętnienia są początkowo obecne na obwodzie soczewki. Powoduje to zwłaszcza bardzo złe widzenie o zmroku i w ciemnych pomieszczeniach. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów to zdecydowanie powinniśmy udać się jak najszybciej do specjalisty lekarza okulisty, który zbada nasze oczy i potwierdzi bądź wykluczy zaćmę. Nie warto czekać z wizytą u okulisty, gdyż chodzi tutaj o zmysł wzroku, który jest przecież tak bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania.

Jakie są obecnie możliwości leczenia zaćmy?

Typowo leczenie zaćmy jest leczeniem operacyjnym. Nie ma konkretnie sformułowanych wskazań do leczenia operacyjnego zmętnienia soczewki. Można jednak bardzo ogólnie powiedzieć, że zaćmę należy usunąć, jeśli nastąpiło istotne obniżenie zdolności widzenia, które określonej osobie przeszkadza w pracy zawodowej lub codziennym życiu. Jest to bardzo ogólne i stosowane powszechnie w medycynie wskazanie do leczenia operacyjnego zaćmy, gdyż patrzymy tutaj głównie na korzyści dla jakości życia pacjenta dotkniętego zaćmą.
Obecnie nowoczesne leczenie operacyjne zaćmy polega na usunięciu jej za pomocą ultradźwiękowej końcówki. Nazywane jest to fakoemulsyfikacją. Stosuje się potem wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Inną metodą, obecnie jednak rzadziej stosowaną jest metoda zewnątrztorebkowego usunięcia zaćmy. Główną i największą zaletą fakoemulsyfikacji jest możliwość wykonania zabiegu przez bardzo małe cięcie, o szerokości około 1,5–3,0 milimetrów. Przy tego typu zabiegach stosuje się znieczulenie miejscowe, powierzchowne, co daje większe bezpieczeństwo podczas zabiegu operacyjnego. Wszczepiana soczewka jest soczewką wykonaną z polimerów akrylowych. Moc soczewki, która ma być wszczepiona podczas zabiegu operacyjnego danej osobie, oblicza się przed zabiegiem operacyjnymi na podstawie pomiarów wymiarów gałki ocznej. Warto pamiętać, że operacyjne leczenie zaćmy jest zabiegiem bezpiecznym i standaryzowanym. Dobre wyniki uzyskuje się w około 90% przypadków, co daje dobre statystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *